Kluczowym filarem pracy przy „projekcie Allegro” jest pilnowanie kosztów ( jednym z nich jest opłata utrzymaniowa ).  W tak dynamicznie zmieniającym się środowisku sprzedawca powinien być na bieżąco z cennikiem i z mechanizmami pozwalającymi chodź trochę zaoszczędzić 🙂 Tym razem artykuł nie będzie o pielęgnacji sprzedaży, a skupimy się na optymalizacji wydatków. Inspiracją do wpisu była ostania zmiana w regulaminie Allegro, z którą możecie zapoznać się poniżej:

oplata utrzymaniowa

 

Co to jest opłata utrzmaniowa ?

Dla szybkiego przypomnienia, opłata utrzymaniowa załącza się w momencie, gdy aukcja przez jeden rok nie zanotowała sprzedaży. Od tego momentu co 10 dni zaliczane jest 10 gr. Z jednej strony nie jest to duża kwota, jednak przy posiadaniu nawet 1 tysiąca aukcji w miesiącu można „nazbierać” coś w okolicy 200 zł.  Szczególnie mocno doskwiera to w branżach sezonowych, gdzie produkty nie sprzedają się ciągle.

kto klika, nie błądzi 🙂
[quads id=”1″]

Ręczne sprawdzanie kosztów na Allegro

Pierwszym ze sposobów na uniknięcie opłaty utrzymaniowej jest manualne sprawdzanie nadchodzących kosztów i zamykanie ofert nieefektywnych. Służy do tego zakładka nadchodzące opłaty w Allegro. Filtrujemy po opcji opłata utrzymaniowa i dostajemy listę aukcji, w których niebawem naliczy się 10 groszy. W takiej sytuacji proponuje zamknięcie aukcji natychmiast i sprawdzenie czy jest sens ponownie ją wystawiać. Tutaj dwie cenne wskazówki:

  • przed ponownym wystawieniem staramy się przejrzeć aukcję i nanieść poprawki. Być może pewne elementy są już nieaktualne ( data ważności ) czy elastyczność cenowa jest zbyt mała ( technologia z czasem tanieje, bo wchodzą kolejne nowsze modele )
  • korzystamy z opcji wystaw podobną aukcję, a nie wznów. Wznowienie nie uchroni Nas przed opłatą utrzymaniową.

Ręczna realizacja tego zlecenia ma jedną wadę: jest czasochłonna 🙂

[wpforms id=”859″ title=”true” description=”true”]

Baselinker + NiezbędnikSprzedawcy

Świat nie jest gotowy na Polaków, dlatego znaleźli się śmiałkowie, którzy stworzyli narzędzie do ominięcia opłaty utrzymaniowej.

Asystent Sprzedaży zawiera funkcję, która podsunie oferty nieefektywne. Szybka, darmowa rejestracja w serwisie, podłączanie konta Allegro i mamy dostęp do Omijacza opłaty utrzymaniowej.  Konfiguracja narzędzia jest intuicyjna i prosta. Autor narzędzia tak prezentuje korzyści z rozwiązania:

Omijacz opłat Allegro

 

Drugą możliwością jest skorzystania z Baselinkera ( jeśli jeszcze nie używasz tej aplikacji zachęcam do skorzystania z 14-dniowego okresu próbnego ). Przeglądając zakładkę Zarządzanie Aukcjami ustawiamy filtr Ostrzeżenie -> Aukcja bez sprzedaży ponad 11 miesięcy. Podobnie jak wcześniej, analizujemy oferty wytypowane do zamknięcia, poprawiamy i ewentualnie duplikujemy.

Tym sposobem wspólnie zaoszczędziliśmy w roku kilkaset złotych, które można wydać na konsultację w vSprint lub na kurs Allegro ADS, który ukaże się we wrześniu 🙂

Kurs Ads Allegro