Zwiększ Swoje Zyski na Allegro - SPRAWDŹ

Gdzie ucieka kasa ? || Ukryte koszty na Allegro

utworzone przez Konrad
2018-08-29

Kiedy ostatnio sprawdzaliście aktualny cennik Allegro ? Mało jest świadomych Sprzedawców, którzy rano oprócz TradeWatch odpalają Aktualności Allegro. Na przestrzeni ostatnich miesięcy weszło kilka nowych opłat, które dla niektórych mogą być zaskoczeniem. Są też miejsca, gdzie „Kasa ucieka” i warto załatać tę dziurę. Zanim przejdziesz do czytania sprawdź obrót na Allegro z ostatniego pełnego miesiąca i porównaj go z fakturą Allegro. Jaką uzyskałeś wartość procentową kosztów do przychodu ? Strzelam, że ponad 20% większą, niż prowizja w Twojej głównej kategorii.

Powrót opłat za wystawienie – po roku

10 groszy  w cyklu 10-dniowym za aukcję w której od roku nie było sprzedaży to prawie nic. Ale, gdy takich aukcji jest np.: 2000 ( różne rozmiary ubrań czy obuwia ) daje to 600 zł miesięcznie. Z jednej strony opłata utrzymaniowa blokuje patologie, gdzie jedna aukcja jest powielana 1774 razy https://allegro.pl/uzytkownik/ALLAKCES_PL-GSM/akcesoria-gsm-uchwyty-95595?price_from=19.38&price_to=19.38&p=5&order=m, a z drugiej podcina skrzyła sprzedawcom z kategorii moda, którzy w swojej ofercie chcą mieć pełen wachlarz rozmiarów. Jak w takim przypadku zaoszczędzić 7 200 zł rocznie i wyjechać na wymarzone wakacje? Wystarczy skorzystać z dedykowanego narzędzia https://allegro.pl/myaccount/OfferQuotes.php  i co 30 dni zamykać i wystawiać ponownie aukcje „niesprzedażowe”. Można również inaczej podejść do tematu i spróbować przebudować ofertę – zaczynając od zdjęć, przez opis, a kończąc ostatecznie na cenie .

opłata utrzymaniowa

Prowizja od prowizji

Dla niektórych może to być zaskoczenie, a reszta już zdążyła się przyzwyczaić. Jeśli wystawiasz aukcje promowane, za które ponosisz koszt 57 zł ( w cyklu 30 dniowym ) jesteś obciążony również dodatkową prowizją od aukcji wyróżnionych, która wynosi 2/10 wartości obowiązującej prowizji w danej kategorii ( początkowo jej wartość była na poziomie 1/10 ) Dla przykładu: sprzedajesz kolczyki ślubne w kategorii biżuteria damska, gdzie podstawowa prowizja od sprzedaży stanowi 10%. Jeśli transakcja została zawarta na aukcji promowanej musisz do kosztów doliczyć dodatkowe 2%, a z 10 robi się 12. Umiejętny dobór produktów na aukcje promowane lub podniesienie cen uchroni nas przed stratą. W tym miejscu chciałbym zauważyć, że istnieje również zjawisko potrójnej prowizji: prowizja podstawowa + prowizja od aukcji promowanej + prowizja od Okazji Allegro. Ha-trick Allegro 😉

[wpforms id=”859″ title=”true” description=”true”]

Miliony Monet dla Super Sprzedawcy

Zwykle około 10 dnia roboczego kończą się monety przyznane z tytułu zakwalifikowania się do programu Super Sprzedawcy. Po tym okresie, aby utrzymać sprzedaż na przyzwoitym poziomie zwykle dokupuje się monety Allegro dla najbardziej rentownych aukcji. Miesiąc minął, Super Sprzedawca przedłużony, pula monet na koncie i …. aukcja o wartości 50 zł z ręcznie przypisanymi 4 monetami nagle ma ich 8. Niby wszystko jest OK, ale w portfelu coraz mniej 🙂 Rozwiązanie jest proste – wraz z mailem o otrzymaniu SS przeglądamy aktualny stan monet i weryfikujemy skalę wydatków versus potencjalne korzyści ( sprzedaż ).

Szkolenie Allegro

 

Mniej niż zero

Nie wiem jaką trzeba mieć wyobraźnię, aby godzić się na codzienne straty. Są takie kategorie, gdzie jak wszędzie płaci się prowizję od sprzedaży, ale UWAGA nie mniej niż określona kwota. Idealnym przykładem jest podkategoria Serwisy hostingowe ( Elektronika Komputery Internet  ). W tym konkretnym przypadku wg cennika prowizja stanowi 8%, ale nie mniej niż 1,50 zł. Szybki podgląd na kategorie, filtr do 1,50 zł i mamy 4 aukcje w tym jedna promowana 🙂 Gdy tylko weszła ta opłata, rozesłałem do TOPowych sprzedawców z kategorii propozycję godzinnej konsultacji celem zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy złotych – zainteresowania brak, bo liczy się sprzedaż nie koszty sprzedaży,  Sprawdzaj rachunki częściej niż raz w miesiącu.

koszty allegro

Prowizja do odzyskania

Audytując konta Sprzedawców zawsze zaglądam do zakładki zwroty prowizji ( rabaty ) i często widzę pustkę. Potem spoglądam linijkę niżej złożone wnioski i też pusto. Pytam zatem skąd takie niedopatrzenie i słyszę: to można ubiegać się o zwrot ?!?! albo to droga przez mękę, Allegro i tak oddala wnioski. W tym momencie siadamy do stołu, przeglądamy niezrealizowane zamówienia, dzielimy je na cztery grupy grupy: brak wypełnionych danych do wysyłki, brak płatności, zwrot towaru, omyłkowa liczba sztuk. Następnie przyporządkowujemy sumy do poszczególnych kolumn w tabelce z ostatniego kwartału i wychodzi  trzy cyfrowa sumka ( czasem większa… ). Pierwszy odruch – przecieranie oczów ze zdumienia, drugi – wprowadzenie procedury i przypisanie osoby, która będzie monitorowała status zamówień i kontrolowała zwroty. Tutaj też są różne szkoły postępowania. Jedna mówi walcz o każdy grosz, nawet jak możesz odzyskać rabat transakcyjny w kwocie 0,2 zł i druga, która mówi: szanuj swój czas, zdefiniuj kwotę od której będziesz ubiegał się o zwrot prowizji i działaj. Zdecyduj która jest dla Ciebie lepsza.

[quads id=”1″]

Pobranie – może odbiorę, a może nie

Kogo wkurza nieodebrana paczka pobraniowa? Wszystkich. A kto cokolwiek robi z tym marnotrawstwem ? Mniejszość….  I tutaj pojawia się pytanie co i czy w ogóle można coś z tym zrobić ? Na pewno trzeba pamiętać, że konsument ma prawa, ale również i obowiązki. Przy małej skali nieodebranych pobraniówek, można te wysyłki wrzucić w koszty. W ostatnich miesiącach zauważyłem u swoich Klientów, rosnący trend zamawiania i nieodbierania przesyłek. Wynika to zapewne z braku edukacji, że każda nadana przesyła kosztuje – nawet ta nieodebrana. Cóż Nam Sprzedawcom pozostaje ? Edukować, edukować i jeszcze raz edukować. W internecie można znaleźć wzory nakłaniające do zwrotu pieniędzy za nieodebraną paczkę pobraniową ( https://centrumsprzedawcy.pl/sklep/prawo-dla-sklepu/wzor-pisma-przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-wersja-dla-konsumenta/, https://wetransfer.com/downloads/2e71e5549606d7687f27789c5c1a093920180824190059/d7471a ) Na ile są skuteczne musicie ocenić sami. Podesłane druki przydadzą się również w sklepie internetowym. Rozwiązaniem docelowym może być sygnalizowane przez Allegro wprowadzenie delay payment ( opóźnionej płatności )

podSUMOwanie

Chwila nieuwagi, brak aktualizacji wiedzy i nasze saldo wydatków wzrasta. Z drugiej strony trzeba przyznać, że w serwisie Allegro są mechanizmy, które blokują nadmierne wydatki np.: górna wartość prowizji 8% nie więcej niż 80 zł w kategorii Foteliki samochodowe. Na rozkręcenie sprzedaży firma otrzymuje pakiet aukcji wyróżnionych. Najskuteczniejszym nawykiem jest sprawdzanie kosztów każdej aukcji, gdy tylko pojawi się wątpliwość – odsyłam do Kalkulatora Opłat Allegro.

 

Przeczytaj również

Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro dzięki reklamom ADS Allegro? [Case study]

50 narzędzi dla Sprzedawców na Allegro

Jak postępować, gdy klient zwraca towar po upływie terminu?

Jak ustalić cenę produktu na Allegro?

0 komentarzy

Allegro

Allegro ADS

Allegro Full Service

Audyt konta

Strategia z Audytem konta

Szkolenie Allegro w Twojej firmie

Pakiet wsparcia dla Sprzedających

Flexi service

Empik

Empik ADS

Empik Full Service

Empik wystawianie ofert

eMag

Amazon

Kaufland

PIGU

cDiscount