Zwiększ Swoje Zyski na Allegro - SPRAWDŹ

Co z weekendami? – jak decydować o reklamach na sobotę i niedzielę

utworzone przez Joanna Potoczny - Blog
2024-04-26

Nie jest tajemnicą, że weekendy na Allegro często odstają sprzedażowo od pozostałych dni tygodnia. Najczęstszym schematem piątek i sobota generują stosunkowo niską sprzedaż, natomiast niedziela w zależności od sytuacji. Dlatego warto zastanowić się co wziąć pod uwagę przy ustalaniu stawek i budżetów na weekendy?

Niedziele handlowe – odkąd w Polsce funkcjonują niedziele niehandlowe, spora
część konsumentów wykorzystuje ten dzień na inny rodzaj aktywności, w tym robienie
e-zakupów. Dlatego warto pamiętać, że jeśli zbliża się weekend, podczas którego
otwarte są sklepy również w niedzielę, zainteresowanie zakupami na Allegro może być mniejsze. Zdarza się, że peak sprzedażowy dzieje się dopiero godzinami
wieczornymi.

Święta – jeśli podczas weekendu, przed lub po mamy święto kalendarzowe, należy to
uwzględnić w swoim harmonogramie działań. W tym przypadku wszystko zależy od rodzaju święta – np.: zbliżająca się majówka może okazać się niekorzystnym okresem ze względu na plany grillowe wielu konsumentów. Analizując dalej ten przykład – 1 maja wypada w środę, dlatego dla sporej części społeczeństwa weekend zaczyna się już we wtorek po południu, a kończy dopiero w niedzielę wieczorem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, gdzie między Gwiazdką a Sylwestrem ruch na Allegro spada znacząco.

Pogoda – nie ma co ukrywać, że w zależności czy pada deszcz lub śnieg, a świeci słońce, tak kreuje się sprzedaż na Allegro. Choć brzmi to śmiesznie, warto sprawdzić prognozę pogody w ramach przygotowania się do weekendu, bo może nam to zaoszczędzić budżetu lub zagwarantować większą sprzedaż.  
Kategoria – jednym z ważniejszych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę jest kategoria, w której działamy. Dla przykładu – jeśli zajmujemy się artykułami szkolnymi, weekendy przed rozpoczęciem roku szkolnego u dzieci będą bardziej znaczące niż te w czerwcu. Podobnie jest z wieloma innymi kategoriami, które mają swoje mocniejsze momenty w danym miesiącu lub porze roku.
Wypłaty – większość społeczeństwa dostaje przelewy ze swoim wynagrodzeniem na początku miesiąca, co oznacza, że w tym okresie często są bardziej skorzy do zakupów przez internet. Można wykorzystać ten niuans na swoją korzyść i dostosować stawki i budżety tak aby wyciągnąć jak najwięcej.

Jeśli natomiast chodzi o podnoszenie lub obniżanie stawek CPC i budżetów, to już kwestia indywidualna, zależna od asortymentu, konkurencji itp. Jedyna wskazówka warta uwagi w tej kwestii to nie wyłączać całkowicie Allegro Ads na weekendy – jedynie w bardzo skrajnych przypadkach może się to opłacić. Najlepiej operować na 3 parametrach – budżet, stawka i czas. Te parametry to główne dane, na podstawie których powinniśmy decydować co robić z naszymi reklamami na weekendy. Oczywiście wszystko zależy też od tego jak sprzedaż układała się w ciągu tygodnia oraz jaki efekt dokładnie chcemy osiągnąć. Niemniej, powyższe wskazówki powinny zapewnić jeszcze lepszą efektywność w działaniach podczas piątku, soboty i niedzieli.


Podsumowując, efektywna strategia reklamowa na Allegro podczas weekendów wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Należy brać pod uwagę m.in. niedziele handlowe, święta kalendarzowe, warunki pogodowe, specyfikę kategorii produktów oraz cykl wypłat wynagrodzeń. Dopasowanie stawek CPC i budżetów do tych zmiennych może przynieść lepsze rezultaty, z zachowaniem pewnej elastyczności i indywidualnego podejścia do każdej sytuacji.

Wpis przygotował: Paweł Wesołek

Przeczytaj również

Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro dzięki reklamom ADS Allegro? [Case study]

50 narzędzi dla Sprzedawców na Allegro

Jak postępować, gdy klient zwraca towar po upływie terminu?

Jak ustalić cenę produktu na Allegro?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Allegro

Allegro ADS

Allegro Full Service

Audyt konta

Strategia z Audytem konta

Szkolenie Allegro w Twojej firmie

Pakiet wsparcia dla Sprzedających

Flexi service

eMag

eMAG ADS

eMag Full Service

Strategia z Audytem konta

Szkolenie online eMAG

Szkolenie stacjonarne eMAG

Amazon

Szkolenie Kurs Online

Strategia z Audytem konta

Amazon ADS

Amazon Full Service

Szkolenie stacjonarne Amazon

Kaufland

PIGU

cDiscount