Najniższa cena na Allegro ?

Przez ostatni kwartał rzetelnie badam opinie właścicieli e-sklepów o Allegro. Jeżdżę po konferencjach, biorę udział w szkolenia + sam szkolę, czytam artykuły branżowe. Często wywołując temat Allegro słyszę, że to marketplace z najniższą ceną, że nie da się zarobić tylko zniszczyć pozycjonowanie produktu itp. Gdy zadaję pytanie jakie jest główne kryterium wyboru oferty, uzyskuje następujące odpowiedzi:

 • najniższa cena
 • szybka, darmowa wysyłka
 • gratisy
 • raz na jakiś czas – liczba monet

Gdybym miał podsumować 3 główne czynniki wpływające na wybór konsumenta: cena, cena i cena !

Po krótkiej chwili dopytuje o kryteria wyboru konkretnego sklepu internetowego, który oferuje ten sam produkt. Okazuje się, że kryteria są te same ( oczywiście bez monet ) ….

Taniej być nie może

Ale co się dziwić takiemu podejściu. Sprawdźmy kilka przykładów z życia codziennego.

Biedronka Codziennie niskie ceny

Media expert włączamy niskie ceny

Castorama na allegro

Robert ! I ty przeciwko mnie 🙁

Robert Huawei Allegro

Przypadki można mnożyć: Netto – więcej za mniej, CCC – cena czyni cuda, Polski Bus – szybko,tanio, komfortowo.

I teraz zadajmy sobie pytanie: czy to Allegro psuje rynek ceną ?

Rozdawnictwo na szeroką skale

Będąc na tych właśnie konferencjach czy zagłębiając się w lekturę artykułu o e-sprzedaży czytam poradę:  rabat na pierwsze zakupy lub darmowa dostawa zwiększa liczbę zamówień. Kto tych marketerów uczył biznesu ? Czerwony owad w czarne kropki ? Polski rynek e-commerce jest bardzo młody, stąd też próżno szukać innych wyróżników niż niska cena. Klient oczekuje zniżek na pierwszy zakup, rabatów po znajomości czy cen hurtowych od dwóch sztuk.

Allegro zmienia bieg rzeki

To co napisze będzie mocno kontrowersyjne. Moim zdaniem pomarańczowy portal w ostatnim czasie obrał zupełnie inny kierunek. Poprzez standaryzację wyglądu ofert, podwyższenie prowizji czyści rynek z “taniości i cenodajstwa”. Dał sygnał, że na miernotę nie będzie miejsca tym samym zmieniając postrzeganie swojego serwisu. W efekcie na forach internetowych, grupach na facebook podniósł się lament niezadowolenie, bo w końcu trzeba przyciągnąć klienta czymś innym niż ceną: dobrymi zdjęciami i opisem, szybką realizacją zamówienia, dokumentem potwierdzającym zakup oraz obsługą na wysokim poziome. To pokazuje jak Allegro jest silne, albo jak reszta jest słaba. I wiecie co ? Ja wierzę, że im się uda !

 

 

ZaGłosuj !

3 thoughts on “Najniższa cena na Allegro ?”

 1. Dobrze się czyta , szkoda , ze post tak krótki.

  Biedny ten kto wierzy ,ze bez sporego nakładu w edukacje dalej będzie się liczył i sprzedawał . Bariera wejścia i sprzedawania na Allegro jest coraz wyższa .Miernota nie przejdzie i bardzo dobrze !

  Z drugiej strony każdy jest klientem i sami się zastanówcie dlaczego wybieracie ofertę x a nie y ? Kupujecie u miernoty byle cena niska ?
  Coraz bardziej wierze, ze klienci oczekują tez poza cena np : wsparcia po zakupie , dobrego serwisu , czy nawet sprawnego zwrotu . Uwierzcie mi lub nie ale na zwrotach i reklamacjach często powstają trwałe relacje .

  Również jestem po stronie Allegro mimo ,ze faktura coraz wyższa .

 2. Hej Paweł,
  kupiłem na Allegro w ostatnim czasie kilka rzeczy. Od różnych sprzedawców. Już teraz widzę zmianę podejścia przez sprzedawców. Zmianę na plus. Może akurat na takich sprzedawców trafiłem, a może za moment to będzie standard, ale…

  Dostaję więcej maili z informacjami, co dokładnie dzieje się z moją przesyłką. Czy pakują, czy wysłali, czy wysyłka idzie zgodnie z planem. Jakikolwiek, choćby drobny problem – od razu telefon do mnie od sprzedającego. Kiedyś tego kontaktu nie było. Jeśli sam nie zadzwoniłem to mogłem czekać na realizację transakcji tygodniami.

  Dlatego twierdzę, że Twój wniosek na samym końcu nie jest kontrowersyjny. Jest słuszny.
  Mam tylko wrażenie, że Allegro niedostatecznie skutecznie komunikuje przedsiębiorcom swój plan działania. Przez to ci widzą jedynie podwyższone prowizje, „przymus” zwiększenia nakładów na copywriterów oraz fotografów. A zalety? Pełno przecież zalet w „nowym Allegro”! Tylko nie wszyscy je jeszcze widzą.

  Pozdrawiam Cię serdecznie, Paweł. Robisz dobrą robotę, oby tak dalej. 🙂

  Łukasz

 3. Masz rację, w ostatnim czasie mocno widać zmiany na Allegro. Faktem jest, że dotykają one tych, którzy dopiero rozkręcają biznes i nie do końca mają pomysł. Jako konsument uważam, że zmiany są zdecydowanie na plus – o wiele lepiej widzę teraz produkt na listingu niż rok temu 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*