Towary sprzedawane na platformach marketplace podlega rejestracji w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialnosci Producenta (ROP) w Europie. Wprowadzający swoje produkty na poszczególne rynki europejskie mają obowiązek uiścić tzw. zielony podatek od wprowadzanych towarów. Temat Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta budzi wśród wprowadzających wiele pytań, gdyż przepisy, jak i również prodecury rejestracyjne w każdym Państwie członkowskim są inne.
Kiedy należy się zarejestrować?
Każdy podmiot wprowadzający swoje produkty na danym rynku europejskim powinien zapoznać się z obowiązującym lokalnymi przepisami dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Niezależnie od tego czy wprowadzający ma siedzibe tylko na terytorium Polski i jest zarejestrowany w polskim BDO, musi w każdym kraju do którego sprzedaje swoje produkty, osobno się zarejestrować. Istnieją wprawdzie od tej zasady wyjątki i tak jak np. w Holandii dopiero przy sprzedaży powyżej 50 t opakowań rocznie należy się zarejestrować.
Jakie produkty podlegają rejestracji w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta?
Do 2019 roku istniały trzy kateogorie produktów podlegających rejestracji w całej UE, tj. sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie oraz opakowania. Od 2019 kategorie produktów w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta są stale rozszerzane. Najwięcej produktów w ramach ROPu podlega rejestracji na rynku francuskim (ponad 20 kategorii). Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek rejestracji tekstyliów, m.in. Finlandia, Holandia, jak i mebli, np. Węgry, Francja.
Jakie dodatkowe obowiązku musi spełnić wprowadzający?
Niektóre kraje wprowadziły dość skomplikowane przepisy dotyczące samego procesu rejestracji. W Hiszpanii, aby móc zarejestrować wprowadzane opakowania należy posiadać lokalny numer NIF N, czyli hiszpański numer VAT.
Należy pamiętać, że również w niektórych krajach mamy przepisy dotyczące etykietowania produktów i opakowań. We Francji wszystkie produkty trzeba oznaczyć symbolem Triman i tzw. Info-Tri, czyli odpowiednimi piktogramami indywidualnie dopasowanymi do sprzedawanego produktu. Od 01 stycznia 2025 mają wejść nowe przepisy dot. etykietowania opakowań w Hiszpanii.
Czy platformy marketplace maja obowiązek sprawdzania czy sprzedawcy są zarejestrowani?
Niektóre kraje nałożyły obowiązek na platformy marketplace sprawdzania czy sprzedający są zarejestrowani. Platformy marketplace wypełniają ten obowiązek poprzez spawdzenie numerów rejestrowych w lokalnych rejestrach.
Na dzień dzisiejszy mamy mamy cztery kraje członkowskie UE, które nałożyły na platformy obowiązek sprawdzanie numerów rejestrowych, tj. Niemcy, Austria, Francja i Hiszpania.
Nowe rozporządzenie o bateriach w UE (2023/1542) nakłada na platformy markeplace już od 18.08.2025 obowiązek kontroli czy sprzedawcy zarejestrowali wprowadzane baterie. Ten sam obowiązek zakłada projekt rozporządzenia o opakowaniach (PPWR).
Nasza Oferta
take-e-way ze swoją siedzibą w Hamburgu w Niemczech od ponad 20 lat wspiera producentów i importerów produktów z branży non-food w zakresie wypełniania ich obowiązków w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Rejestrujemy naszych klientów w 35 krajach i pomagamy spełnić wszystkie ich obowiązki wynikające z lokalnych przepisów. Zapraszamy do kontaktu do p. Magdalena Barylskiej: barylska@take-e-way.de