Liczba maili jaką otrzymałem po pierwszym wpisie z cyklu eliminacja konkurencji na allegro przerosła moje oczekiwania. Okazało się, że zgłaszanie naruszeń regulaminu to stały element w prowadzaniu sprzedaży na pomarańczowym portalu. Kto donosi ? Najczęściej konkurencja, później niezadowoleni Klienci, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Zdarzają się również przypadki, że sam właściciel serwisu dopatrzy się stosowania praktyk niezgodnych z regulaminem. Materiału mam naprawdę dużo, dziś kontynuuje temat, prezentując kolejnych 5 powodów za które możemy dostać ostrzeżenie, upomnienie, a nawet możliwy jest czarny scenariusz – blokada konta allegro.

[quads id=”1″]

Opis aukcji w samych grafikach

Na starych zasadach można budować szablon, który w 100% będzie stworzony na grafikach. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla Sprzedawcy. Tworząc poszczególne sekcje, można szybko edytować dany element, podmieniając jeden plik na serwerze. Z perspektywy Klienta, jest to spore utrudnienie w sytuacji, gdy należy udowodnić niezgodność kupionego przedmiotu z opisem. Szybka podmiana na serwerze i wszystko przecież się zgadza 🙂 Allegro ściga takie aukcje i wcale się nie dziwie. Od czerwca 2018 r. takie nadużycia nie będą dostępne.

Kupony, ulotki umieszczane w paczkach

Jeszcze do niedawna, zachęcałem do umieszczania ulotek z adresem sklepu, kuponów rabatowych czy oklejania paczek taśmą firmową z nazwą sklepu. I w tym przypadku wszystko co dobre szybko się kończy. Na jednym z kont otrzymałem upomnienie z adnotacją – Informujemy, że otrzymaliśmy sygnał dotyczący działań naruszających obowiązujące w Allegro zasady polegający na nakłanianiu użytkowników do zawierania transakcji poza Serwisem, wysyłaniu zarówno przed jak i po zawarciu transakcji treści reklamowych. Na szczęście mam już pomysł jak to ominąć 🙂

Różnice w tytule,opisie, zdjęciu i parametrach aukcji

Wszystkie wymienione wyżej elementy muszą się ze sobą zgadzać. Jeśli miniaturka prezentuje trzy ręczniki, a w opisie aukcji umieszczono zdjęcie na którym są przedstawione dwa ręczniki  to dokonując zakupu na tej aukcji potencjalny klient może spodziewać się otrzymania jednak trzech ręczników. Brak spójności prowadzi do niskiej oceny w obszarze zgodność z opisem,  sporów i negatywnych opinii. Jeśli w tytule jest mowa o gratisie musi być dołączony do paczki, mimo że Sprzedawca w opisie dodaje „gratis od 10 sztuki”. Stanowisko Allegro w tym przypadku brzmi następująco:” Prosimy pamiętać, że tytuł, opis, zdjęcia oraz parametry umieszczone w ofercie stanowią jej integralną część.”

Wybór wariantu

Umieszczanie w jednej aukcji różnych modeli jest niedozwolone np. na aukcji nie może być hybrydy koszulki polo, t-shirt z okrągłym wycięciem i t-shirt w serek. Każdy z tych wariantów powinien być wystawiony na osobnej aukcji. Sprzedawcy łącząc w jedną aukcje różne modele, warianty mają na celu uzyskanie dwóch przewag: oszczędność – promując jedną aukcje zmniejszamy wydatki, nabitą popularność – a popularność to owczy pęd, trafność itp.

Login allegro = nazwa sklepu + podkreślnik + końcówka PL

Czy to legalne ? Jeszcze tak, ale do pewnego momentu. Niektórzy Sprzedawcy chcą przedobrzyć – tworząc grafiki w szablonie używają fontu o wielkości np 18px , a rozmiar łącznika „_” zmniejszają np do 8px. W efekcie kreska staje się kropką, a aukcja trwająca zostaje zgaszona 🙂 Chciałbym zaprezentować przykład jak tego nie robić, ale konto sprzedawcy zostało zablokowane. Mogę natomiast dać przykład konta, który od kilku lat na grafikach ma umieszczony login w postaci marka_pl :

 

Login na allegro z nazwą sklepu

 

Podsumowując: Mam nadzieję, że nie rozpocząłem kolejnej lawiny zgłoszeń. Dobrze znać panujące zasady i unikać przykrych sytuacji. Dla wszystkich warunki korzystania z portalu są takie same. Zamkniętej aukcji nie można przywrócić, a utrata nabitej popularności często jest nie do odzyskania. Już czas na nowe porządki 🙂

 

[quads id=”1″]